Alternativy Warfarinu

Mezi alternativy Warfarinu patří léky proti srážení krve předepisované pacientům, lze je rozdělit na:

 1. Protidestičkové léky 

Tyto léky tlumí schopnost krevních destiček se shlukovat. Sem patří především kyselina acetylsalicylová (Acylpyrin), která patří do skupiny nesteroidních protizánětlivých léků. Nejpoužívanějšími léky obsahující kyselinu acetylsalicylovou jsou v tabletové formě Anopyrin a Godasal.

Další lék proti shlukování destiček je Klopidogrel, který podobně jako Plavix či Trombex obvykle užíván při alergii na kyselinu acetylsalicylovou nebo po nezbytně dlouhou dobu po zavedení nějakého umělého materiálu do cév, např. po zavedení stentu při koronarografii.

Dalšími příklady je tikagrelor (lék Brilique), cilostazol (lék Noclaud, Claudienne, Pladizol). Tyto léky se obvykle používají při léčbě ischemické choroby srdeční, infarktu, mozkové mrtvici a ischemické chorobě dolních končetin.

 1. Léky blokující koagulační faktory 

 2. Warfarin
 3. Nizkomolekularni hepariny
 4. Dabigatran (Pradaxa)
 5. Rivaroxaban (Xarelto)
 6. Apixaban (Eliquis)

Po celá desetiletí je warfarin jedním z nejpopulárnějších léků používaných k prevenci a léčbě hluboké žilní trombózy. Hluboká žilní trombóza je nebezpečný stav způsobený krevními sraženinami v žilách. Warfarin je vysoce efektivní lék, ale má řadu nevýhod. Warfarin v krvi kolísá v závislosti na mnoha faktorech (strava, lékové interakce, nemoc..), proto se musí pravidelně docházet na testy krevní srážlivosti a ve spolupráci s lékařem upravovat dávku. Novější alternativy k warfarinu mají výhody i nevýhody ve srovnání s warfarinem.

Jaké jsou alternativy warfarinu?

Novější léky jsou nyní k dispozici jako alternativy k warfarinu. Některé z těchto léků jsou perorální léky, tzn. ve formě tablet. V následující tabulce jsou uvedeny alternativy warfarinu ve formě tablet.

Generický název léku (účinná látka)Firemní název
ApixabanEliquis
DabigatranPradaxa
EdoxabanSavaysa
RivaroxabanXarelto

 

Jak fungují alternativy Warfarinu?

Stejně jako warfarin, tyto léky zabraňují tvorbě a zvětšování krevní sraženiny. Také snižují riziko opakování trombózy v budoucnu. Způsob, jakým pracují ve vašem těle, se však liší od způsobu, jakým funguje warfarin. Ovlivňují jinou část procesu srážení. 

Výhody

Ve srovnání s warfarinem existuje mnoho výhod těchto novějších léků. Také nevyžadují časté kontroly krevní srážlivosti jako warfarin. Tyto léky mají také méně negativních interakcí s jinými léky a nejsou ovlivněny vaší stravou ani dietními změnami.

 • Tyto léky začínají a přestanou fungovat rychleji.
 • Nevyžadují časté kontroly krevní srážlivosti 
 • Méně negativních interakcí s jinými léky a nejsou ovlivněny vaší stravou ani dietními změnami.

Nevýhody

Tyto novější drogy neexistují tak dlouho jako warfarin a ne pro všechny jsou schválené a dostupné protilátky. V současné době  US FDA schválila pouze dvě antidota. Praxbind (Idarucizumab) je protilátkou pro Pradaxa (Dabigatran) byl schválen v roce 2015 a Andexxa, která byla schválena v roce 2018 je protilátkou pro Xarelto i Eliquis. Obě antidota musí být podána injekcí.

Zde jsou obecné další nevýhody těchto nových léků:

 • Dlouhodobé účinky těchto novějších léků nejsou tak známé jako pro warfarin
 • Generické verze nejsou k dispozici, takže tyto léky jsou dražší.
 • Tyto alternativy mohou zvýšit riziko krvácení u některých lidí.
 • Riziko vzniku poškození jater (Dabigatran-Pradaxa)(1)

Hluboká žilní trombóza a její prevence

Trombóza je krevní sraženina, která se tvoří v jedné nebo více velkých hlubokých žilách v těle, obvykle v nohou. Žíly vracejí krev do vašeho srdce. Proud krve v žilách je pomalejší než průtok krve v tepnách. Pokud se moc nehýbete a je-li váš krevní tok pomalejší než obvykle, je větší riziko shlukování krevních buněk v cévách. To platí zejména pro vaše větší žíly, kterými protéká více krve.

Hluboká žilní trombóza je pravděpodobnější u lidí, kteří se pohybují méně než obvykle. Mohou to být lidé, kteří právě podstoupili operaci, lidé, kteří měli nehodu, která omezila jejich pohyb, nebo lidé, kteří jsou starší a nemusí se pohybovat tolik. Lidé s různými typy trombofilie mají též vyšší riziko.

Ať už vám lékař předepisuje warfarin nebo jednu z nových alternativ k prevenci nebo léčbě trombózy, je důležité, abyste se řídili jeho pokyny. Neléčená krevní sraženina se může zvětšit a uvolnit. Pokud se uvolní, může vám putovat proudem ve vašem krevním řečišti skrze vaše srdce. Poté může vstoupit do malých krevních cév vašich plic, kde může zablokovat průtok krve. Tomuto stavu se říká plicní embolie a může být fatální.

Měl/a bych přejít z Warfarinu na některou z alternativ?

Všechny tyto léky mají výhody i nevýhody. Nejsou tedy pro každého. Při selhávání ledvin nebo u mechanické srdeční chlopně se například doporučuje zůstat u warfarinu, protože nové léky nemusí být pro tyto stavy bezpečné. Navíc, pokud jste dlouhodobě na warfarinu, máte stabilní INR, nemáte problémy s krvácením a nemáte problém docházet na krevní testy, není obecně důvod něco měnit. Jen váš lékař může zhodnotit váš individuální stav a rozhodnout se, který lék je pro vás nejvhodnější.

Chcete vědět více o jednotlivých alternativách? Jak fungují a jaká jsou jejich specifická rizika a nežádoucí účinky:

Dabigatran – Pradaxa

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 2 Průměrně: 5]

1 komentář u „Alternativy Warfarinu“

 1. Dobry den. Existuje, prosim vas nejaky pristroj na meranie kviku pri liecbe warfarinom, ktory by sa dal zakupit napr. v lekarni /zdravotnickych potrebach/?

  Odpovědět

Napsat komentář