Cvičení proti křečovým žilám – denní minimum pro zdravé žíly

Každodenní cvičení proti křečovým žilám může znamenat skutečně velký rozdíl v jejich prevenci. Cvičení udržuje díky posilování svalů a rozproudění krevního oběhu cévní systém v kondici, což je zvláště důležité pokud již máte křečové žíly a nebo pokud jste prodělali trombózu a chcete cvičením předejít vzniku posttrombotického syndromu. Některá cvičení jsou úplně nenáročná a lze je praktikovat doma.

Pokud máte sedavé zaměstnání měli byste každou hodinu vstát a projít se. Zde je pár výborných cviků, které vašim cévám prospějí.

Vhodná cvičení proti křečovým žilám na každý den:

1. Procházka je základ!

Každý den svižná chůze po dobu nejméně 30 minut, pomůže cirkulaci krve a zabrání stagnaci krve v dolních končetinách. Procházka je úplně nejzákladnější pohyb důležitý nejen jako prevence křečových žil, ale i jako  klíčová součást prevence chorob srdce, cukrovky, a mnohých dalších onemocnění. I když jste po dni v práci unavení, procházka vám prospěje. Zvláště pokud máte sedavé zaměstnání.

2. Protažení na židli!

Toto cvičení můžete praktikovat v práci pokud máte sedavé zaměstnání nebo například při dlouhém cestování. V sedě na židli, paty na podlaze a zároveň zvedněte špičky nohou, pomalu položte, a pak zvedněte paty. Opakujte tento cvik 20krát na každé noze.

3. Kruhové pohyby nohou!

Položte se na záda, zvedněte nohu v úhlu asi 45 stupňů a provádějte krouživé pohyby nohou ve směru hodinových ručiček. Po 20-25 opakováních, to samé s druhou nohou.

Dalším jednoduchým cvikem vleže je simulace jízdy na kole.

4. Lehké cvičení při čekání na autobus

Můžete to cvičit během čekání na autobus, ale i v práci a kdykoliv musíte dlouho stát. Zvedněte se na špičky, vydržte tři vteřiny a pak se opět postavte na celá chodidla. Ve stoje zvedejte prsty na nohou. Oba cviky opakujte dvacetkrát. Tyto cviky jsou účinnou prevencí křečových žil.

Výbornou prevencí křečových žil je také jízda na kole nebo chodit pravidelně plavat.

Sporty nevhodné pro pacienty s křečovými žilami

Naprosto nevhodné jsou pro lidi s křečovými žilami ty aktivity, které zahrnují prudké změny pohybů a vysokou silovou zátěž. Pacienti s křečovými žilami by se proto měli vyhnout vzpírání, zvedání činek a statickému posilování. Vhodný není ani squash nebo tenis. V pokročilém stádiu se nedoporučuje ani sjezdové lyžování.

Další aktivita, která se dá lehce zařadit do programu každý den je střídavé sprchování studenou a teplou vodou, podpoříte tím prokrvení svalů. Dále se můžete nechat inspirovat naším článkem o tom jak doma praktikovat lázeňské léčebné procedůry na žíly.

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 13 Průměrně: 3.5]

Napsat komentář