Lékové interakce warfarinu

lékové interakce warfarinuLékové interakce při užívání warfarinu jsou časté. Existuje mnoho léků a doplňků stravy, které ovlivňují způsob jakým warfarin účinkuje. Mohou to být léky na předpis, ale i běžně dostupné léky jako acylpyrin, ibalgin atd. Týká se to i bylinných (přírodních) léčebných prostředků a doplňků stravy. Nejvýznamnější jsou interakce na podkladě inhibice (zpomalení) jeho jaterního metabolismu. Informovanost o těchto interakcích pomáhá snížit  riziko výskytu krvácení a na druhé straně prodloužit dobu kdy je pacient ve svém doporučeném INR rozhraní.

Je důležité se před užíváním nového léku nebo doplňku stravy poradit s lékařem. Na užívání warfarinu je třeba upozornit i zubaře.

Toto jsou známé lékové interakce warfarinu. Seznam není zdaleka úplný.

Nejznámější lékové interakce Warfarinu

 • Antibiotika

(azithromycin, erythromycin, tetracyklin, rifampicin, cotrimoxazole, cephalexin, or penicillin..)

Mnoho antibiotik a souvisejících léků, včetně azolových antifungálních přípravků, zvyšuje efektwarfarinu a zvyšuje riziko vzniku vnitřního krvácení. Některá antibiotika, jako je rifampin/ rifampicin, snižují schopnost warfarinu „ředit“ krev, což zvyšuje riziko vzniku krevní sraženiny. Lidé, kteří užívají warfarin a antibiotika, musí být pečlivě sledováni. Proto pokud vám byla předepsána antibiotika k léčbě nebo prevenci infekce, měli byste okamžitě informovat klinického lékaře, který řídí vaši antikoagulační léčbu warfarinem.

Monitorování je klíčové. Je důležité udržovat hladinu warfarinu, která je dostatečně vysoká, aby zabránila nežádoucím krevním sraženinám, aniž by příliš zvýšila riziko krvácení.

Naplánujte si INR kontroly
Hladina warfarinu je měřena kontrolou času protrombinu (nebo srážení), který se měří pomocí mezinárodního normalizovaného poměru (INR). Čím vyšší je hodnota INR, tím déle trvá, než se krevní sraženina zformuje. Pokud užíváte warfarin, INR 2 až 3 je často ideální rozmezí, ačkoli toto cílové rozmezí může být jiné v závislosti na Vaší diagnóze. Vaše cílové rozmezí INR stanoví Váš lékař.

Antibiotika mohou způsobit, že tato hladina stoupá nebo klesá, čímž vás potenciálně ohrožuje krvácením či naopak zvýšenou tvorbou krevních sraženin. Například pacient by mohl být stabilní na 2,5 INR a s antibiotiky INR vyskočí na 5. Na této úrovni se zvyšuje riziko gastrointestinálního krvácení (krvácení do zažívacího traktu) a např. náhodný náraz do hlavy může snadno způsobit krvácení do mozku.

Vzhledem k tomu, že účinek antibiotika nelze individuálně předvídat, doporučuje se, aby každý, kdo užívá warfarin, byl pod pozornou kontrolou lékaře, který může odhadnout riziko a ví, kdy provést příslušná opatření.

Mnoho pacientů si myslí, že lékové interakce jsou způsobeny pouze pilulkami, ale lokální antibiotika se také vstřebávají do krevního oběhu a mohou interferovat také s warfarinem. Patří sem masti, krémy a čípky. Častou příčinou nárůstu INR je např. antifungální krém předepsaný ženám s vaginální kvasinkovou infekcí (i).

 • Acetylsalicylová kyselina, Acylpyrin

Pokud vám toto naordinuje lékař, uvědomte ho, že užíváte warfarin. Existuje kombinovaná terapie Warfarin + Acylpyrin, ale v tomto případě lékař úměrně sníží dávku warfarinu. Zároveň jsou důežité častější kontroly INR. Vy sami nikdy Acylpyrin neužívejte a pokud budete mít naordinovaný Acylpyrin od lékaře, vždy hlašte, že užíváte již antikoagulant Warfarin. Bohužel se stává, že pacient dochází k více lékařům, kteří ordinují léky a někdy se nezajímají o to co již naordinoval jiný lékař. Takže jste to vy, kdo si musí pečlivě zjišťovat informace o lékových interakcích a upozorňovat na to lékaře.

 • Paracetamol, Paralen (acetaminophen)

Pozor: i Paralen zvyšuje riziko vzniku krvácení, obzvláště při ordinaci 2 g a více denně. Stále je bezpečnější než Acylpyrin, ale je vhodné se omezit na nižší dávky a častěji kontrolovat hladinu INR.

 • Nesteroidní protizánětlivé látky – NSAID

Ibuprofenu (ibuprofenum) a naproxenu by se pacienti na Warfarinu měli vyhnout.

Generická jména/ léky s účinnou látkou ibuprofenum :

 • Ibuprofen
 • Brufen
 • Ibalgin,
 • Apo-ibuprofen,
 • Ibumax,
 • Nurofen,
 • Ibuberl

Generická jména (léky s účinnou látkou naproxen) Naproxenu:

 • Aleve
 • Anaprox
 • Antalgin
 • Apranax
 • Ec-Naprosyn
 • Feminax Ultra
 • Flanax
 • Inza
 • Midol
 • Nalgesin
 • Naposin
 • Naprelan
 • Naprogesic
 • Naprosyn
 • Narocin
 • Proxen
 • Soproxen
 • Synflex
 • Xenobid

Tyto léky patří do třídy léků známých jako nesteroidní protizánětlivé léky nebo NSAID. Tyto léky mohou dráždit a erodovat ochrannou výstelku žaludku (až způsobit žaludeční vřed), což může zvýšit pravděpodobnost krvácení v zažívacího traktu. A pomocí jiného mechanismu u warfarinu také tyto NSAID léky způsobují, že krev se méně sráží, což zvyšuje riziko krvácení kdekoli v těle. To se může projevit např. jako krvácející dásně, krvácení z nosu nebo černá stolice.

Selektivní inhibitory COX-2, celecoxib (Celebrex) a rofecoxib (Vioxx, vyřazen z trhu) mohou též interagovat s warfarinem, což způsobuje zvýšení mezinárodního normalizovaného poměru (INR) a vystavení pacienta riziku krvácivé příhody. Pokud se u pacienta, který užívá warfarin, považuje inhibitor COX-2 za nezbytný, mělo by být INR kontrolováno několik dní po podání inhibitoru COX-2 a pozorně sledováno během prvních dvou týdnů. Pokud se INR zvýší, měla by být dávka warfarinu snížena nebo inhibitor COX-2 odebrán.

Jaké léky používat na artrididu pokud užíváte warfarin?

Alternativní způsoby, jak zmírnit bolestivé artritické klouby, zahrnují ohřívací podložky, ledování nebo fyzikální terapii. Někteří lidé užívají acetaminofen (Paralen), ale neléčí zánět, a proto mohou být méně účinné než NSAID. Můžete také se svým lékařem promluvit o užívání kyseliny blokujícím léku, jako je lansoprazol (Prevacid) nebo omeprazol (Prilosec) při užívání NSAID. Tyto léky pomáhají chránit žaludek a snižují riziko krvácení v žaludku.

 • Antidepresiva

Některé z nejnovějších a nejpopulárnějších antidepresiv se nazývají selektivní inhibitory zpětného vychytávání serotoninu (SSRI) nebo inhibitory zpětného vychytávání serotoninu a norepinefrinu (SNRI). Starší antidepresivní léky zahrnují tricyklické, tetracyklické a inhibitory monoaminooxidázy (MAOI).

Několik studií zjistilo, že SSRI jsou spojeny se zvýšeným rizikem krvácení u pacientů užívajících warfarin. SSRI jsou např. Cipralex, citalopram, sertralin, fluoxetin, fluvoxamin a paroxetin. Fluoxetin, fluvoxamin, paroxetin a moklobemid jsou nejrizikovější z hlediska interakcí. Mirtazapine se považuje za nízko rizikové antidepresivum (přesto INR se může lehce zvýšit).

Před předepsáním antidepresiv upozorněte lékaře na to, že užíváte warfarin. Váš lékař zhodnotí váš stav a vybere lék nejvhodnější pro vaší diagnózu.

 • Antiulcerotika (proti žaludečním vředům) a antacida

Cimetidin a Omeprazol zvyšují efekt Warfarinu čili zvyšují riziko krvácení (1). Ranitin se jeví jako bezpečná alternativa (2).

 • Antilipidemika

Statiny mohou ovlivnit hladinu warfarinu a zvyšovat riziko krvácivých příhod. Pacienti, kteří berou warfarin, by měli mít před zahájením léčby statiny kontrolováno INR a pak častěji během léčby, zvláště se změnami dávky statinu. Opatrnost je důležitá zejména při užívání léku obsahujícím fluvastatin (Lescol). Pravastatin (Lipostat), je považován za nižší riziko (3). Pro simvastatin existuje genetická predispozice pro vyšší riziko interakce s warfarinem (4). Lovastatin prokazatelně zvyšuje riziko krvácení (5). Fibráty též v kombinaci  s warfarinem významně zvyšují riziko krvácení (6).

 • Antifungální léky

Antifungální léčiva, jako je itrakonazol nebo ketokonazol mohou nebezpečně zvýšit efekt warfarinu. To znamená zvyšené riziko vnitřního krvácení nebo např. těžko zastavitelné krvácení při případném zranění (7).

 • Antimalarika

Pokud budete cestovat do exotické země s výskytem malárie, budete stát před rozhodnutím jaké antimalarikum je pro vás vhodnější. Máte v podstatě dvě možnosti. Malaron nebo Lariam. Je určitě vhodné si nějaké antimalarikum vybrat, protože léčit si s warfarinem malárii v nějaké exotické zemi… to už je lepší pro prevenci udělat vše. O vhodném řešení se poraďte s vaším hematologem a také odborníkem na cestovní medicínu, kteří mají ty nejnovější informace.

Lariam (Mefloquine) má více nežádoucích účinků a může zvyšovat INR proto se pacientum na warfarinu nedoporučuje.

Malaron je kombinace dvou léků atovaquone and proguanilu. Vedlejší efekty jsou vzácné. Může ovlivňovat hladinu warfarinu, proto je důležité často testovat INR v exotických zemích každých pár dní a pečlivě si vše zapisovat (článek specificky o cestování s warfarinem do exotických a rozvojových zemí se připravuje). Malaron je dražší ale bezpečnější volba pro pacienty na warfarinu.

Další lékové interakce Warfarinu k doplnění později

Toto zdaleka není celý seznam lékových interakcí warfarinu, ale obsahuje ty nejčastější. Je dobré vědět jaké léky jsou rizikové z hlediska možné interakce s Warfarinem a informovat lékaře o užívání Warfarinu. Pokud budete mít předepsán lék s prokázanou interakcí s warfarinem, upozorněte na to lékaře. Ne každý lékař interakce warfarinu zná. Proto je vždy dobré o rizicích léků otevřeně se svým lékařem mluvit a ujistit se, že rizika byly pečlivě zváženy a naplánována častější kontrola vašeho INR.

Více o Warfarinu

Warfarin a dieta

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 13 Průměrně: 3.9]

1 komentář u „Lékové interakce warfarinu“

Napsat komentář