Celebrity, které prodělaly trombózu nebo cévní mozkovou příhodu

Tromboembolická nemoc může zasáhnout úplně každého. Ať už je člověk úplně zdravý nebo trpí nějakou formou trombofilie. Existují určité rizikové situace, kterým by se měl každý pokud možno vyhnout, jako např. dlouhá nehybnost, přehnaná náhla aktivita u netrénovaného jedince, příliš dlouhé cestování. Dalším rizikovým situacím se vyhnout nedá, ale pokud víte, že máte zvýšené riziko, neváhejte to oznámit lékařům, např. v těhotenství, před operací, po úraze, atd. Tento krátký výčet celebrit má za cíl ukázat příklady situací, kdy došlo k vytvoření hluboké žilní trombózy, plicní embolie či cévní mozkové příhodě.

Serena Williams

V nedávném rozhovoru pro časopis Vogue Serena Williams mluvila o svých zkušenostech s plicní embolií krátce po narození své dcery. Williams prodělala v minulosti krevní sraženiny a měla zrovna přestávku ve svém pravidelném užívání protisráživých léků kvůli svému nedávnému akutnímu porodu císařským řezem. Náhle začala být dušná a okamžitě věděla, že je něco špatně. Bohužel nejdřív jí zdravotnický personál nevěřil, ale nakonec CT vyšetření prokázalo, že má pravdu – měla plicní embolii a několik malých krevních sraženin jí odcestovalo do plic. Byla jí nasazena antikoagulační léčba heparinem. Bohužel, komplikace se objevila, když protisrážlivý lék způsobil krvácení v ráně po císařském řezu. O několik dní později, jí byl vložen filtr do dolní duté žíly, který měl zabránit dalšim sraženinám cestovat do plic.

Tvorba krevních sraženin v hlubokých žilách nohou a pánve je známá jako hluboká žilní trombóza (HŽT). Obvykle s okamžitou diagnózou a léčbou není HŽT život ohrožující. Pokud se však sraženina uvolní a cestuje žílou do plic, je to potenciálně fatální stav, známý jako plicní embolie (PE). Příznaky PE zahrnují bolest na hrudi, dušnost, rychlý puls nebo kašel.
Serena Williams byla předtím hospitalizována pro plicní embolii v roce 2011, a tak poznala příznaky trombózy a byla schopná upozornit lékaře, když se příznaky znovu objevily. To je důvod, proč je zvyšování povědomí o známkách a příznacích cévních onemocnění a umožnění pacientům se lépe starat o své zdraví tak duležité. Je jednak důležitá prevence a jednak rychlé rozpoznání příznaků. Přečtěte si více o krevních sraženinách zde.
Po úspěšném zotavení a době stráveném s novorozenou dcerou se Williams se svolením jejích lékařů zúčastnila soutěže USA Open roce 2018 kde se dostala az do finále.

Sharon Stone

Sharon Stone se zhroutila ve svém domě a byla odvezena do nemocnice v roce 2001 kvůli masivnímu krvácení do mozku. 43 letá hvězda trénovala na běh pro charitu a lékaři nyní věří, že náhlé intenzivní cvičení může přispět k  cévní mozkové příhodě. Její oslabené krevní cévy společně s náročným cvičením způsobily prasknutí cévy a krvácení. Odborníci dospěli k závěru, že počínaje kolem 40 let jsme mnohem náchylnější ke zraněním, pokud náhle začneme příliš intenzivní cvičení (Článek o vhodných a nevhodných sportech, pokud jste trombofilik nebo berete protisrážlivé léky se připravuje).

V jejím zmateném stavu se Stone pokusila hledat pomoc. Podařilo se ji dostat dolů po ulici, i když její noha a chodidlo ztuhly. „Měla jsem pocit, jako bych nemohla řídit, a tak jsem přestala a začala plakat.“ Nějací sousedé jí pomohli zpátky do jejího domu, kde potkala Roanovu chůvu. „Řekla jsem jí, že nemůžu mluvit, že nevim, co se děje.“
Stone si neuvědomila že by měla zavolat záchrannou službu. Na oddělení pohotovosti se dostala až za 72 hodin po nástupu svých příznaků. Od chvíle, kdy se dostala na pohotovostní oddělení, herečka prošla pokročilými zobrazovacími testy, včetně CT a CT angiogramu. Subarachnoidální krvácení ji nakonec vyřešili endovaskulární léčbou. Rychlost jakou se člověku v tomto stavu dostane odborné pomoci je často přímo úměrná dlouhodobým nasledkům po léčbě.

Boj o návrat do normálního života

„Moje období zotavování bylo peklo, upřímně řečeno,“ říká. „Za devět dní jsem ztratila 18 procent mé tělesné hmotnosti. Vyšla jsem z nemocnice a vypadala jako kost a kůže. V té době neexistovaly rehabilitační programy pro lidi po mrtvici. Měsíce jsem opravdu bojovala. “ Stone čelila těmto této situaci především sama. Jejímu manželství byl konec a v Kalifornii neměla žádnou širší rodinu.

V měsících, které následovaly po jejím propuštění z nemocnice, Stone dochazela na neurologické kontroly. Trpěla problémy s viděním a se sluchem, které trvaly celé roky, z nichž některé stále pociťuje. Také bojovala s konstantní únavou a opakovanými záchvaty, stejně jako problémy s rovnováhou, silou a vytrvalostí. Měla potíže s čtením a zapamatováním si vět, což jí kdysi rychle rozvíjelo kariéru.

Čas a osobní disciplína ji pomalu vrátily do života. Přestala pít, změnila stravu, cvičila denně a začala meditovat. Pokračovala ve čtení a snaze zapamatovat si věty; čím více pracovala, tím více pokroku dosáhla.
„Trvalo mi velmi, velmi dlouho, než jsem se dostala sem,“ říká o své těžce vydobyté rovnováze. „Setkala jsem se s mnoha lidmi v situacích horších než moje, a hodně jsem se naučila. Tato zkušenost ovlivnila můj charakter. “ (Zdroj: Brain&Life-American Academy of Neurology)

David Bloom

Moderátor zpráv americké televizní stanice NBC zemřel v roce 2003 ve věku 39 let, zatímco pracoval jako reportér během války v Iráku. Hluboká žilní trombóza uvolnila sraženinu, která odcestovala do plic a způsobila plicní embolii, která ho zabila. Tvorba sraženiny mohla být spuštena tím, že trávil dny a noci stísněný uvnitř vojenských tanků. Bloom měl také vrozenou trombofilii, ale nevěděl o tom: faktor V Leiden. (Zdroj)

Chris Bosh

Život ohrožující krevní sraženiny v plicích donutily basketbalistu Miami Heat, aby zkrátil svou sezónu 2015. A následující rok znovu. Krevní sraženiny se obvykle léčí protisrážlivými léky. To může způsobit, že sporty jako basketbal se stanou nebezpečnými, protože zranění mohou způsobit závažná krvácení. V roce 2017 NBA rozhodla, že Boshovy krevní sraženiny jsou příliš nebezpecné a tak NBA superstar skončila kariéru ve věku 33 let. (Zdroj)

Hillary Clinton

Hillary Clinton prodělala opakovaně hlubokou žilní trombózu v roce 1998 a 2009. Poté, co utrpěla otřes mozku v roce 2012, se u bývalé státní tajemnice a první dámy vyvinula krevní sraženina mezi mozkem a lebkou za pravým uchem. Časté dálkové lety také zvýšily její riziko pro vznik hluboké žilní trombózy. Clinton užívá pravidelně Coumadin (česky Warfarin). (Zdroj)

Heavy D

Hiphopový hudebník se v roce 2011 zhroutil před svým domem a zemřel v nemocnici v Los Angeles. Patolog uvedl, že 44letý rapper byl zabit sraženinou z hluboké žilní trombózy, která se pravděpodobně začala v noze vyvíjet během letu domů z Londýna. Sraženina se vydala krevním oběhem do plic a uzavřela tok krve. Obezita znamená až několikanásobně vyšší riziko, že dostanete jak hlubokou žilní trombózu, tak plicní embolii. Dlouhé cestování, zvláště letecky, též zvyšuje riziko tromboembolie. Heavy D, jehož skutečné jméno bylo Dwight Myers, vážil 156 kg. (Zdroj)

Brian Vickers


Brian Vickers byl na nejlepší cestě stát se superstar NASCAR automobilových závodů, ale plicní embolie zbrzdila jeho kariéru v roce 2010. Automobilový závodník, v té době 26 letý, si všiml, že byl neobvykle zpomalený a bez dechu během jízdy na kole, a další den měl bolest s každým nádechem. Byl diagnostikován s několika krevními sraženinami, včetně plicní embolie. Ačkoli se zotavil a vrátil se k závodění, hluboká žilní trombóza se znovu objevila v roce 2013 po poranění chodidla, které vyžadovalo nošení fixační boty. V roce 2015 znovu zrušil účast v závodě kvůli krevním sraženinám. Řidiči nemohou soutěžit, pokud berou protisrážlive léky, protože by mohli po nehodě vykrvácet. Některým lidem, kterým se v minulosti vytvořily krevní sraženiny, se vytvoří znovu. (Zdroj)

Frida Kahlo

Nadaná umělkyně, známá svými autoportréty, mexická malířka Frida Kahlo měla dlouhou a komplikovanou anamnézu, která pravděpodobně přispěla k plicní embolii předcházející její smrti.
Kahlo prodělala v dětstvi obrnu a trpěla vadou páteře spina bifida. Když byla teenagerka, měla vážnou autobusovou nehodu, která ji rozdrtila nohu. Několik měsíců strávila upoutaná na lůžko v celotělové sádře. Po desítkách let zdravotních obtíží se u 47 leté Kahlo vyvinula gangréna, která vedla k amputaci nohy. Zemřela v roce 1954, šest měsíců po amputaci a oficiální příčinou smrti byla plicní embolie. (Zdroj)

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 4 Průměrně: 5]

Napsat komentář