CoaguChek

Dle odborných odhadů je na světě kolem 7 milionů lidí, v Evropě přibližně 2 miliony, pro které je antikoagulační léčba nezbytnou nutností. Ke kontrolám antikoagulační léčby se nejčastěji využívá tradičního laboratorního stanovení protrombinového času vyjádřeného hodnotami INR.

Co je CoaguChek?

Přenosný přístroj CoaguChek firmy Roche Diagnostics umožňuje selfmonitoring, což znamená kontrolování srážlivosti krve samotným pacientem prostřednictvím vzorku z kapilární krve. Přístroj Coaguchek se dá velikostí s způsobem použití přirovnat ke glukometru. Je snadno přenosný takže je výborný na cesty.

Celkově existují 3 firmy vyrábějící přenosný přístroj na testování INR. Nejpřesnější z nich a zároveň jediný dostupný v ČR je právě Coaguchek. Výsledky z Coagucheku jsou stejně spolehlivé jako testy v laboratoři. Bohužel pojišťovny nepřispívají ani na přístroj ani na testovací proužky. Přístroj stojí něco přes 20 tisíc Kč. Domácí testování INR je tedy stále poměrně drahé.

Je pro vás Coaguchek to pravé?

Před tím než si pořídíte Coaguchek byste měli navštívit svého lékaře a domluvit se s ním na vaší budoucí monitoraci INR. Vzhledem k tomu, že proužky do monitoru jsou drahé a pojišťovny na ně zatím nepřispívají vypadá jako nejlepší možnost docházet na testování do laboratoře. Coaguchek používejte na cestování nebo kdykoliv kdy se necítíte dobře, jste nemocní a chcete se ujistit, že vaše INR je ve správném rozmezí. Váš lékař by vás měl poučit o správném používání přístroje a domluvit se s vámi jak budete konzultovat výsledky. Poučení pacienti mohou upravovat svou dávku sami podle výsledků, ale to až po delší zkušenosti s monitorováním INR a pouze po poradě s vaším lékařem. Warfarin je bohužel lék, který může poměrně rychle kolísat v krvi a jeho hladina se může výrazně změnit během pár dní. Proto je třeba se naučit rozumět jak warfarin funguje ve vašem těle, důsledně dodržovat dávkování léku a při úpravě dávky být velice opatrný.

CoaguChek nenahrazuje testování v laboratoři

Domácí testování přístrojem Coaguchek nenahrazuje lékaře, pouze doplňuje. Pokud zvládáte organizovat svou antikoagulační lébu pomocí Coagucheku správně, příspívá to k efektivnější a pohodlnější monitoraci vašeho INR a nakonec i k bezpečnějšímu užívání warfarinu. CoaguChek vám totiž usnadní strávit více času ve vašem cílovém INR rozpětí.

Jak cestovat s CoaguChekem?

Coaguchek je nepostradatelný společník na cesty pro pacienty na Warfarinu. Zejména v těchto případech:

  • Pokud cestujete na delší dobu
  • Máte problém se stabilní hladinou INR
  • Cestujete do exotických krajů, kde je zdravotnictví na diskutabilní úrovni

Pro cestu do exotických zemí doporučuji s Coaguchekem také vozit tenkou brožurku v angličtině o tom co je to za přístroj a k čemu se používá (brožurka bude v balení CoaguCheku) – pro bezpečnostní kontrolory např. na letištích apod. Přístroj noste v příručním zavazadle. Dále si nechte zapsat co Cestovního očkovacího průkazu, že užíváte warfarin a proč. Vše v angličtině a nechte si k tomu dát razítko od lékaře.

Kam dál?

⇒ Kontroly krevní srážlivosti

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 14 Průměrně: 4.4]

1 komentář u „CoaguChek“

Napsat komentář