Plicní embolie

plicní embolie, leiden, trombofilie, trombózaPlicní embolie se řadí na třetí místo nejzávažnějších kardiovaskulárních onemocnění. Plicní embolie je zablokování v jedné z plicních tepen v plicích.

Ve většině případů je plicní embolie je způsobena krevní sraženinou, které odcestovala do plic z dolních končetin (hluboká žilní trombóza) nebo vyjímečně z jiných částí těla. Vzhledem k tomu, že plicní embolie se téměř vždy vyskytuje ve spojení s hlubokou žilní trombózou, většina lékařů odkazuje na tyto dva stavy dohromady jako na tromboembolickou nemoc.

I když u každého se může vyvinout hluboká žilní trombóza a plicní embolie, faktory jako nedostatek pohybu, trombofilie, rakovina a nedávný operační výkon tato rizika zvyšují.

Embolie do plic může být život ohrožující, ale rychlá léčba může výrazně snížit riziko úmrtí. Věnování pozornosti opatřením k zabránění vzniku krevních sraženin v dolních končetinách vás pomůže ochránit před plicní embolií.

Příznaky plicní embolie

Příznaky embolie do plic se můžou značně lišit v závislosti na tom, jak velkou část plic embolie zasáhla, jak velká je sraženina a jaký je celkový zdravotní stav postižené osoby – zejména přítomnost nebo nepřítomnost základního onemocnění plic nebo srdeční onemocnění.

Společné znaky a příznaky zahrnují:

  • Dušnost – Tento příznak obvykle objeví náhle a stále se zhoršuje s námahou.
  • Bolest na hrudi – Můžete mít pocit, že máte srdeční infarkt. Bolest může být horší při dýchání zhluboka (zánět pohrudnice), při kašli, jídle, při ohnutí nebo hrbení. Bolest se bude zhoršovat s námahou, ale nezmizí, když odpočíváte.
  • Kašel –  Kašel může doprovázet krvavý hlen.

K dalším příznakům, které se mohou objevit u plicní embolie, patří:

  • Bolest nebo otok dolní končetiny, nebo obojí, obvykle v lýtku
  • Vlhká nebo zabarvená kůže (cyanóza)
  • Horečka
  • Nadměrné pocení
  • Rychlý nebo nepravidelný srdeční tep
  • Točení hlavy či závratě

Lze se setkat s masivní plicní embolií nebo i s tzv. sukcesivní embolizací, což jsou opakované drobné embolizace v plicích. Může dojít až k šoku s projevy akutního pravostranného srdečního selhání. Při masivní plicní embolii umírá 10% pacientů do jedné hodiny s diagnózou ,,náhlá smrt‘‘. Při neléčené plicní embolii dosahuje celková úmrtnost 35%. Celková úmrtnost u léčené plicní embolie dosahuje jen 8%.

Kdy okamžitě zavolat záchrannou službu?

Plicní embolie může být život ohrožující. Pokud pocítíte nevysvětlitelnou dušnost, bolesti na hrudi nebo kašel, který doprovází krvavý hlen vyhledejte okamžitou lékařskou pomoc.

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 111 Průměrně: 2.7]

Napsat komentář