Rizikové faktory pro vznik hluboké žilní trombózy
- dlouhá nepohyblivost – hospitalizace s klidem na lůžku, sádra, dlouhé cestování
- úraz – zejména zlomenina dlouhých kostí
- operace kolene či kyčle
- těhotenství a šestinedělí
- hormonální léky – hormonální antikoncepce, hormonální substituční léčba
- zavedené centrální žilní katetry
- obezita
- zhoubné nádory
- nedostatek vnitřních antikoagulantů – protein C, protein S, antitrombin III
- antifosfolipidové protilátky
- nefrotický syndrom
- hyperviskozita krve (,,zahuštění krve´´) – zvýšený počet červených krvinek či leukocytů, zvýšená koncentrace krevních bílkovin či dehydratace
- Leidenská mutace
- dysfibrinémie
- protrombinová genová mutace
- Homocysteinémie – mutace v genu pro MTHFR
Hluboká žilní trombóza a její příznaky
- náhlý otok končetiny
- škubavé bolesti v lýtku nebo bolest a citlivost celé končetiny
- bolestivost končetiny při zvýšení žilního tlaku
- bledost nebo cyanoza (zbarvení do modra) končetiny
- poruchy citlivosti
- možné je i zarudnutí a teplá pokožka v místě trombózy
Dále může být přítomná zvýšená teplota či horečka a zrychlení pulzu. V ojedinělých případech bývají pozitivní plantární příznak ( bolest při tlaku uprostřed chodidla) a Homanův příznak (bolest lýtka při pohmatu a plantární flexi-propnutí a přitažení chodidla).
Při ileofemorální trombóze (v oblasti kyčelní a stehenní) a trombóze v pánevních žilách se mohou objevit kolaterály, což jsou cévy, které nahrazují ztrombotizovanou cévu hlubokého systému žil v oblasti třísla nebo mohou být vidět v břišní krajině jako tzv. hlava medůzy – caput medusae. Hluboká ileofemorální trombóza se může projevovat i netypicky, např. bolestivostí břicha. Nejčastěji je postižená levá dolní končetina. Na končetině vznikají kolaterální řečiště. Při trombózách v oblasti mezihrudí (mediastina) se může objevit tzv. syndrom horní duté žíly s otokem a zarudnutím horních partií hrudníku, krku a obličeje. Žilní trombóza v místě zavedení kanyl a portů se projeví otokem, bolestivostí a zarudnutím v průběhu cévy.
Netypické projevy hluboké žilní trombózy
Čím je trombóza nebezpečná?
Hluboká žilní trombóza je nebezpečná z důvodu rizika závažných komplikací – plicní embolie, chronické žilní insuficience a posttrombotického syndromu. Plicní embolie může končit i smrtí pacienta, chronická žilní insuficience s posttrombotickým syndromem může pacienta doživotně invalidizovat. Je proto důležité žilní trombózu nejen včas diagnostikovat a adekvátně léčit, ale také provádět její důslednou prevenci u rizikových skupin pacientů.
Každý pacient by proto měl znát rizikové faktory vedoucí k trombóze, naplánovat si odpovídající životní styl a aktivně předcházet rizikům.
Vzhledem, k tomu, že v současné době ležím v nemocnici s žilní trombózy, tak vám děkuji za váš článek, který pojednává o této nemoci. Byl pro mě velmi užitečný. Moc vám děkuji.
Dobry den, moc si vazim Vasi zpetne vazby, dekuji 🙂 Snad pro vas budou uzitecne i clanky ohledne prevence posttrombotickeho syndromu atd.