Tromboembolická nemoc (TEN) je nemoc, která zahrnuje obojí: hlubokou žilní trombózu a plicní embolii. Při žilní trombóze se krevní sraženina tvoří v hlubokých žilách nohou, krví se dostane do plic, vzniká tromboembolie. Je to častý, smrtelný stav, který postihuje jak pacienty v nemocnici tak i nehospitalizované. Často se opakuje, je často přehlédnutá a může způsobit dlouhodobé komplikace zahrnující chronickou bronchopulmonální hypertenzi a posttrombotický syndrom.
Žilní tromboembolická nemoc je výsledkem kombinace vrozených a získaných rizikových faktorů, známých jako trombofilie nebo hyperkoagulační stavy – stavy se zvýšenou náchylností ke srážení krve a tvorbě krevních sraženin (trombů). K tomu ještě navíc, poškozená cévní stěna, stagnace krve v žilách a zvýšená aktivace srážecích faktorů, která byla popsána Rudolfem Virchowem před více jak sto lety, zůstávají základem pro porozumění procesu tvorby trombózy.
Arteriální (tepenné) a zejména žilní trombózy tedy vznikají za určitých podmínek. Podle Virchowovy trias jsou zde tři aspekty:
- poškození žilní stěny
- zpomalení toku krve
- změna ve srážení krve
Tromboembolická nemoc je onemocnění multifaktoriální, na jehož vzniku se podílí více faktorů. Mezi rizikové faktory vzniku tromboembolické nemoci patří:
- vyšší věk
- kouření
- obezita
- dlouhodobá nepohyblivost
- hormonální antikoncepce a hormonální substituční léčba
- nádorové onemocnění
- operace
- zlomeniny kostí na dolních končetinách
- těhotenství
- polytrauma
- žilní varixy
- srdeční selhání
- arytmie (fibrilace síní)
Tromboembolická nemoc a její následky
Je důležité znát příznaky, které by mohly znamenat nebezpečí tromboembolie. Jsou to projevy dušnosti, pocit dechové nedostatečnosti, bolest na hrudi, slabost, únava, závratě, zrychlený tep či vykašlávání krve. Někdy ale nemusejí být příznaky typické, mohou být pozměněny užíváním léků. Příznaky jsou různé podle místa kam krevní sraženina doputovala.
Po vytvoření krevní sraženiny v žíle nebo tepně může následovat její uvolnění a embolizace dle původní lokalizace sraženiny, např.:
- do plic ⇒ plicní embolie
- do mozku ⇒ cévní mozková příhoda , což je obojí život ohrožující
- nebo může embolizací vzniknout i akutní tepenný nebo žilní uzávěr na končetině ⇒ hluboká žilní trombóza
Poučte se o příznacích výše uvedených komplikací kliknutím na jednotlivé odkazy. Může vám to jednou třeba zachránit život. Pokud se tyto příznaky u vás nebo u někoho jiného objeví. Je důležité neplýtvat časem a okamžitě zavolat záchrannou službu.
Trombózu v nemocnici kromě fyzikálního vyšetření spolehlivě potvrdí ultrazvukové vyšetření a odběr krve na tzv. D-dimery.