Domácí péče o žíly jako v lázních

Péče o žíly je extrémně důležitá zejména pro ty z nás, kdo prodělal trombózu či má křečové žíly. Stav žil se s přibývajícími léty zhoršuje, ale správnou a pravidelnou péčí můžeme tento proces výrazně zpomalit. Po prodělané trombóze vás váš lékař může poslat do lázní na rehabilitaci. Pokud tuto možnost nemáte nebo prostě nemáte čas, zde jsou tipy na procedury, které můžete provádět i doma. Pokud mate otevřeně bércové vředy, poraďte se nejprve s lékařem.

Hydroterapie (léčba pomocí vody) je velmi stará léčebná a rehabilitační metoda. Její blahodárné účinky znali již staří Egypťané, velké obliby dosáhla v antickém Řecku a Římě. Většinou se při hydroterapii používá teplá voda, pro prevenci a při křečových žilách je však vhodnější střídání teplé a studené vody. Tím se stimulují nervová zakončení v dolních končetinách a snižuje se tak bolestivost. Navíc působení tepla a chladu zlepšuje prokrvení končetin a snižuje množství krve stagnující v křečových žilách.

Vhodné procedury pro pomoc žilám

Skotské střiky

Skotské střiky v lázních by pro pacienty s křečovými žilami a zvlášť na warfarinu vhodné nebyly, protože se používá velmi silný proud vody, který může způsobit i malé modřiny. Doma si ale tuto metodu můžete upravit na formu mírnějších polevů ve sprše. Aby bylo polévání šetrnou formou vodoléčby a abychom předešli velkému zatížení krevního oběhu, je nutné začít s polevy opatrně.

Začínáme teplou vodou, příliš teplá až horká není vhodná. Vždy proud vody vedeme od konečků prstů nohou směrem nahoru do středu těla, směr zakončíme na straně kyčle a hýžďě. Střídejte se studeným proudem vody ve stejném směru. Střídejte teplý a studený proud 10-15 minut po celém obvodu dolních končetin. Studená voda může být postupně i ledová. Končete vždy studenou.

Pokud máte problémy se srdcem a vysokým tlakem byla by pro vás vhodnější mírně teplá a mírně studená voda a nejprve se poraďte s lékařem

Od polevů můžeme obecně očekávat prokrvení polévané části (jak na povrchu, tak v hloubce), zlepšení cévního tonu a zlepšení krevního oběhu. Čím častěji budete toto provádět, tím lépe pro vaše žíly.

Kneippova terapie

Kneippův chodník je vodoléčebná procedura, která prokrvuje nohy a celkově zvyšuje odolnost organismu. Své jméno nese po německém knězi a průkopníkovi hydroterapie Sebastianu Kneipp, který žil v 19. století.

Kneippův chodník funguje na principu střídání teplé a studené vody. Jedná se o mírnou proceduru při které budete pouze procházet z nádržky či bazénku s teplou vodou do nádržky studené, přičemž tento proces se bude několikrát opakovat. Navíc jsou na dně nádržek malé kamínky či oblázky, které slouží k promasírování chodidel a zlepšení krevního oběhu nohou.

Kneipp si zakládal na tom že, před aplikací studené vody musí být tělo teplé. Takže při proceduře Kneippův chodník si nejdříve pochodíte v nádržce s teplou vodou kolem 40 ° C a poté vstoupíte do druhého bazénku se studenou vodou kolem 12 ° C. V studené vodě ale dlouho nepobudete neboť jeden z Kneippových principů říká, že aplikace studené vody musí být velmi krátká, aby se rychle dostavily požadované účinky.

V nádržce či bazénku s teplou vodou si tak nejprve pochodíte asi jednu minutu, a potom překročíte do nádržky se studenou vodou, kde se musíte vydržet chodit jen pět sekund. Tento proces je nutné několikrát opakovat. Důležité je, aby procedura byla ukončena pobytem ve studené vodě.

Střídání teplé a studené vody má mnoho pozitivních účinků na naše zdraví. Kneippův chodník například pomáhá vyřešit problém stále studených nohou, protože střídání tepla a chladu spolu s chozením po oblázcích zlepšuje krevní oběh nohou. Kromě toho ale tato léčebná procedura pomáhá také při bolestech hlavy, proti různým nachlazením, migrénám a zlepšuje psychiku. Pravidelným opakováním této procedury docílíte zvýšení odolnosti vašeho organismu.

Kneippův chodník naleznete v lázeňských zařízeních, ve wellness centrech, bazénech a aquaparcích

Doma budete na výrobu Kneippova chodníku potřebovat pouze dvě plastové vaničky či lavory, mezi kterými budete procházet. A můžete do nich dát nasbírané kamínky. Kamínky můžete i uchopovat prsty nohou a máte hned další cvičení dobré na žíly. Také je důležité, abyste měli po ruce hodiny a mohli tak přesně střídat pobyt v jedné a druhé vaničce.

Péče o zdravé žíly v přírodě

Na procházkách v přírodě, nevynechejte žádný potok, řeku či jezero, kde můžetete smočit nohy, chodit či pomáchat nohy ve vodě po kolena. Studený horský potok je pro vás přesně to pravé.

Nevhodné procedury

Nevhodné procedury doma nebo v lázních, jsou velmi teplé až horké koupele, vyhnout byste se měli I sauně. A pacienti s křečovými žilami a zvláště pak na warfarinu by se měli vyhnout i vířivým koupelím s podvodními tryskami a silnému proudu skotských střiků.

Pravidelná správná péče o žíly je výbornou prevencí mnoha komplikací.

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 13 Průměrně: 3.6]

Napsat komentář