Trombóza z dlouhého letu je nebezpečná komplikace, zvláště pokud zrovna cestujete po Asii. Zajímavý příběh mladé slečny jménem Amaris White.
,,Jmenuji se Amaris White a chci podělit o mou osobní zkušenost s krevními sraženinami. Doufám, že sdílením těchto informací, se naučíte poznat příznaky tohoto potenciálně smrtelného stavu a budete vědět, jak chránit sebe i ostatní.
V roce 2012 jsem byla aktivní a zdravá 25-letá dívka. Běžela jsem dva půl maratóny v průběhu uplynulého roku, a cestovala jsem na měsíc s přáteli do jihovýchodní Asie abych oslavila úspěšné dokončení advokátní zkoušky.
Byli jsme na cestách už pár týdnů, když mě začalo bolet v dolní části zad. Moc jsem o tom nepřemýšlela a ignorovala to celý týden, připisovala jsem to nepohodlným postelím v hostelu.
Během poslední naší noci v Kuala Lumpur, Malaysii, moje noha začala otékat a během pár hodin bolest a otok byly tak silné, že už jsem nemohla chodit. Moje levá nova změnila barvu a následující dva dny jsem se svou spolubydlící ša do různých nemocnic v Malaysii s cílem dostat diagnózu. Po celou dobu noha postupně tmavla a bolest byla stále více paralyzující. Měla jsem problém získat diagnózu, ale nakonec se mi podařilo mít nohu vyšetřenou Dopplerovským ultrazvukem. Tyto výsledky potvrdily, že jsem měla hlubokou žilní trombózu, což je stav kdy se krevní sraženina vyvine v hlubokých žilách v těle.
Tady jsem byla – 10.000 mil od domova a se závažnou hlubokou žilní trombózou. Moje celá levá noha, přes mou pánev a skoro celou vzdálenost k mému srdci, měla obrovskou krevní sraženinu. Můj stav byl tak vážný, že jsem mohla snadno přijít o nohu nebo zemřít. K tomu všemu, i když jsem to ještě nevěděla, část krevní sraženiny se odtrhla a odcestovala přes srdce do mých plic. Tato komplikace (zvaná „plicní embolie“ nebo PE) je často smrtelná.
Protože moje prognóza byla vážná a potřebovala jsem více lékařské péče, letěla jsem z Malaysie do Tokia. Udělala jsem toto rozhodnutí navzdory rizikům, na základě doporučení otce mého kamaráda, lékaře z pohotovosti. Když jsem do Tokia, byla jsem rychle nasměrovaná na jednotku intenzivní péče a na chirurgii, kde potvrdili hlubokou žilní trombózu a vícečetnou plicní embolii. Aby zabránili dalším plicním emboliím, japonští lékaři umístili speciální filtr, nazývaný kavální filtr, do žíly která vede k mému srdci. Tento filtr byl chirurgicky umístěn aby zabránil budoucím život ohrožujícím plicním emboliím díky záchytu krevních sraženin před jejich odcestováním do plic.
Je pravděpodobné, že jsem měla krevní sraženinu v žíle aspoň 3 týdny, ale nevěděla jsem to. Každý může dostat hlubokou žilní trombózu, ale rizika se zvyšují s přítomností každého jednotlivého rizikového faktoru. Já jsem jen spala během tří dlouhých letů do Bangkoku – 1 hodinu, 12 hodin a 7 hodin dlouhý let. Byla jsem vyčerpaná a dehydratovaná z víkendu oslavování konce advokátních zkoušek. Spala jsem po celou dobu každého letu, chodila jsem jen při přestupu na další letadlo. Vím, že na dlouhých cestách jako je tato, je doporučeno pohybovat dolními končetinami a procvičovat lýtkové svaly, aby se pomohlo snížit riziko vzniku krevních sraženin.
Později jsem zjistila, že jsem měla další dva rizikové faktory, které výrazně zvýšily mé šance na vznik krevní sraženiny. Byla jsem na hormonální antikoncepci a mám genetickou mutaci zvanou Faktor V Leiden. Faktor V Leiden je poměrně častá dědičná porucha srážení krve.
Po hluboké žilní trombóze tak rozsáhlé jako byla ta moje, mi bylo řečeno, že nebudu schopná znovu běhat bez nesnesitelné bolesti. Rozhodla jsem se, že moje zdravotní historie nebude limitovat mou budoucnost. Od té doby jsem trénovala a běžela dva půl maratóny a v současné době trénuji na tři další půl maratóny v 2014, a na New York City maratón 2014.
Vaše tělo pro vás může udělat hodně. Já jsem předčila všechna očekávání lékařů, a díky mému běhání a fyzické aktivitě, mo je tělo vykompenzovalo poškozené cévy tvorbou nových cév. Tento proces se nazývá tvorba žilních kolaterál. I když je běhání pro mě stále ještě bolestivé, tím že udržují svou krev v pohybu a jsem aktivní, běhám rychleji a déle každý den.
Pokud jste prodělali hlubokou žilní trombózu, doporučuji vám zůstat aktivní, aby jste zlepšili svou fyzickou kondici. Naučte se vše co můžete o vašich rizikových faktorech a příznacích.“ (i)