Pod pojmem posttrombotický syndrom rozumíme soubor příznaků, které se mohou vyskytovat po prodělané žilní trombóze. Tento syndrom se může vyvinout až u poloviny pacientů, kteří prodělali hlubokou žilní trombózu.
Posttrombotický syndrom se komplikovaně léčí a může výrazně omezit kvalitu života pacientů. Nejlepší co můžete udělat je snažit se zabránit vzniku této komplikace důslednou péčí o vaše žíly po prodělané trombóze.
Jak posttrombotický syndrom vzniká?
Hluboké žíly dolních končetin mají nepatrné chlopně, které řídí směr průtoku krve a pomáhají pumpovat směr nahoru směrem k srdci. Krevní sraženina v žíle dolní končetiny může způsobit zánět a blokuje tok krve, což způsobuje poškození těchto chlopní. Jsou-li chlopně poškozeny, mohou se stát netěsné, nedomykavé, což způsobí stagnování tekutiny kolem kotníku a otok. Krevní sraženina, která je ne zcela vyléčená, může také blokovat průtok krve. Toto způsobuje bolest, otok, a někdy i začervenání končetiny. Se zhoršováním se posttrombotického syndromu, nedostatečný průtok krve v končetině může způsobit vředy, které může být obtížné léčit.
Někteří pacienti mají větší riziko vyvinutí posttrombotického syndromu než ostatní. Zde jsou faktory, které se uplatňují ve zvýšeném riziku vzniku posttrombotického syndromu:
- prodělání hluboké žilní trombózy nad kolenem
- prodělání více než jedné trombózy na stejné končetině
- příznaky trombózy přetrvávají více než měsíc po stanovení diagnózy
- výrazná nadváha, obezita
- potíže s udržením správné hladiny antikoagulace 3 měsíce po stanovení diagnózy
Mezi typické příznaky patří:
- chronický otok dolní končetiny, který může být horší po chůzi či delším stání a lepší po odpočinku či uložením nohou do zvýšené polohy
- známkami rozšíření povrchových žil a vznikem sekundárních varixů (křečových žil)
- postupně se vytváří trofické změny na kůži, její atrofie, ukládání hemosiderinu v podobě rezavé pigmentace
- mohou se vyskytovat čerstvé petechie (drobné červené až fialové tečky na kůži nebo sliznici), často s infikovanými ekzematózními změnami a rozsáhlými nehojícími se bércovými vředy
- bolesti při chůzi (žilní klaudikace).
- pocit tíže v končetině, trvalé napětí, brnění, křeče
Jak můžete předejít vzniku posttrombotického syndromu?
V první řadě je důležité zabránit vzniku krevních sraženin – trombóz. Někteří pacienti mají vyšší riziko vzniku krevních sraženin, a to zejména pacienti v nemocnici, kteří měli nedávnou operaci nebo jsou upoutáni na lůžko. Pacienti jsou často vybaveni kompresními punčochami a protisrážlivými léky, již během pobytu v nemocnici a to i po propuštění do domácí péče. Pokud jste v nemocnici a nic z tohoto vám nebylo dáno, měli byste se zeptat svého lékaře, zda potřebujete prevenci trombózy. Vždy hlašte své trombofilie.
U pacienta, který má krevní sraženinu v noze, elastické kompresní punčochy pomáhají udržet tekutinu od sdružování (shromažďování) kolem kotníku (edém). Elastické kompresní punčochy jsou vyrobeny ze speciálního elastického materiálu. Jsou velmi těsné v kolem kotníku a postupem nahoru se těsnost punčochy zmírňuje. Tato těsnost (komprese) pomáhá svalům nohou vytlačit tekutinu zpět ve správném směru, zlepšuje krevní oběh a zmírňuje bolest. Měli byste začít nosit tyto punčochy co nejdříve poté, co vám byla diagnostikována trombóza a měli byste pokračovat v nošení po dobu nejméně 2 roky.
Kompresní punčochy se vyrábí v různých silách (úrovních těsnosti). Tyto úrovně těsnosti se měří v milimetrech rtuťového sloupce (mm Hg). Chcete-li získat správnou úroveň těsnosti, aby se zabránilo posttrombotickému syndromu (30 až 40 mm Hg), budete potřebovat předpis od svého lékaře. Tyto punčochy dostanete v některých lékárnách nebo ve většině obchodů se zdravotnickými potřebami. Pracovníci prodeje by vám měli změřit nohu tak, že dostanete správnou velikost. Punčochy je třeba nosit přes den na postižené dolné končetině. Na noc se punčocha sundavá.
Zdravotní pojišťovny hradí nový pár punčoch každého půl roku u pacientů po trombóze či s křečovými žilami.