Bércový vřed

Co je bércový vřed?

Bércový vřed, latinsky ulcus cruris,  je onemocnění postihující zejména dolní končetiny. Jedná se místní rozklad tkáně a její odumření (nekrózu), pokožka je narušena a vzniká tak otevřená rána. Porušeny však mohou být také hlubší vrstvy kůže a nemoc tím může být komplikována. Toto ložisko se nazývá vřed a vzniká nejčastěji na přední straně nohy mezi kolenním kloubem a nártem – tedy na tzv. bérci. Odtud tedy pochází jméno nemoci.

Bércový vřed je onemocnění, které je dlouhodobé a chronické. Velmi často se i po vyléčení znovu vytvoří a je mu tak třeba věnovat velkou pozornost.

Rizikové faktory pro vznik bércových vředů

  • žilní nedostatečnost
  • poranění kůže dolních končetin
  • opakované kožní infekce (například erysipel)
  • cukrovka
  • opakované trombózy žil
  • posttrombotický syndrom
  • záněty žil
  • sedavé zaměstnání
  • nedostatek pohybu
  • dědičné dispozice ke ztrátě elasticity žilní stěny
  • vyšší věk
  • obezita

Bércové vředy mohou vznikat z žilníchtepenných či smíšených příčin. Statistika uvádí, že 1 % populace trpí bércovými vředy a takto postižených pacientů přibývá s věkem (až 3,5 % obyvatel nad 65 let trpí bércovými vředy). Podmínky pro vznik vředu se většinou utváří pomalu. Příčinou vzniku bércových vředů je nejčastěji onemocnění cévního systému, žilního i tepenného. Proto rozlišujeme dva základní druhy bércových vředů: tepennéžilní (ale řadí se sem i vředy diabetiků, proleženiny a vředy po úrazech a při nemocech krve).

Žilní (venózní) vředy 

Jsou nejzávažnější komplikací chronické žilní nedostatečnosti (insuficience), což vede k hromadění tekutiny v podkoží, vytváří se otoky kolem kotníků, rezavohnědé zabarvení kůže na bércích, kůže se ztenčuje se suchými šupinkami na povrchu a dochází ke ztrátě ochlupení na bércích. Vředy venózní (žilní) jsou mělké s nepravidelnými okraji a mají tendenci mokvat.

Vředy arteriální

Vznikají na podkladě onemocnění arteriálního systému dolních končetin, při zúžení nebo závěru tepen. K rozvoji dochází především u starších pacientů anebo u pacientů s vysokým krevním tlakem. Tyto vředy jsou ale nejčastěji umístěny spíše na prstech a na patě. Jsou hluboké, mají výrazné navalité okraje, často jsou kryté pevnou odumřelou tkání. Vředy se ale vyvíjí většinou postupně, nejdříve místo zarudne nebo se na něm vytvoří nehojící se stroupek, z něj potom vzniká samotný vřed.

Prevence bércových vředů

Důležitá je zdravá životospráva, tedy pravidelný pohyb, zdravá strava, dostatek tekutin a přiměřená váha. Pokud máte vice rizikových faktorů, je třeba se zaměřit na udržení zdravých žil. Důležité je i odpočívat a ukládat nohy do zvýšené polohy vždy kdy je to možné.

Vývoj bércových vředů

Bércové vředy se často vyvinou z malého poranění, škrábnutí nebo oděrky, která se dlouhou dobu hojí. V případě, že vředy vzniknou bez poranění, vývoj vředu je následující:

Na kůži se objeví zarudlá skvrnka. Skvrnka se zvětšuje a ze středu osychá. Postupem času se na ní může utvořit stroupek. Stroupek praská a otvírá se rána, která zasahuje do podkoží. Pokud se do rány dostane infekce, začne silně zapáchat.

Příznaky bércových vředů

  • Vřed
  • Ztenčení kůže
  • Zmokvalá kůže
  • Suchá kůže
  • Strup
  • Pergamenová kůže
  • Zarudlá kůže
  • Ztráta ochlupení

Léčba bércového vředu

Pacient by měl docházet do některého ze specializovaných podiatrických center //www.hojeni-ran.cz/databaze-pracovist

Stěžejní je snaha o odstranění příčiny, která bércový vřed vyvolala. Kompenzovat přidružené choroby, protože bércové vředy se objevují u diabetiků, nemocných s chronickou žilní nedostatečností, nemocných s vysokým tlakem (hypertenzí), nemocní po zánětu hlubokých žil a obézních.

Při léčbě bércového vředu je důležité odlehčovat končetinu a minimalizovat tlak působící na poranění.

Pomáhá bandážování dolních končetin (hlavně u pacientů s poruchami funkce žil), obinadla motejte od prstů přes patu, až pod koleno. Nechte si zdravotní sestrou ukázat jak se správná bandáž provádí.

Více detailů o léčbě a hnojení ran se dozvíte na stránce výrobce zabývajícím se hojením ran. Dole na této stránce //modernihojeni.cz/o-nas.html si můžete nechat zaslat pěknou příručku o fázích hnojení bércového vředu a léčbě na váš email zdarma.

V některých případech je bohužel poškození cévního systému tak velké, že zhojení už není možné a postižená končetina se musí amputovat. V dnešní době se už ale začíná počet nutných amputací u léčených snižovat.

Je vhodné cvičit s bércovými vředy?

Pravidelné lehké procvičování nohou je velmi vhodné. To napomáhá návratu krve žílami zpět k srdci a odlehčuje tak přetíženému cévnímu řečišti. Cvičení se nazývá Cévní Gymnastika a mělo by se provádět třikrát denně po dobu cca 3-5 minut. Je to dobrá prevence pokud máte sedavé zaměstnání. Cvičení spočívá v kroužení v kotnících na obě strany, přitahování a propínání špiček a skrčování a natahování prstů nohou.

bércový vředKomplikace bércového vředu

Bércové vředy jsou otevřenou vstupní bránou pro různé infekce. Závažnou komplikací je rozvoj erysipelu – růže. Mikroorganismus – Streptokok, který ji způsobuje, se do těla dostane právě přes otevřenou ránu vředu. Po pár dnech vznikne v okolí vředu červený otok, který se dále jazykovitě šíří. Je nezbytné rychlé nasazení antibiotik, protože jinak hrozí rychlé rozšíření infekce do celého organismu.

Sociální komplikaci může způsobit zápach vředu. Nejde sice o komplikaci, co by pacienta fyzicky ohrožovala, ale může ho ohrozit psychicky. Mnoho nemocných se za zápach velmi stydí a snaží se vyhnout kontaktu s lidmi. Stydí se například nastoupit do městské hromadné dopravy. Moderní léčebné metody však umožňují řešit i tento problém.

 

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 13 Průměrně: 3.8]

Napsat komentář