Warfarin

warfarinMnoho lidí užívá lék Warfarin proto srážení krve. Pokud užíváte Warfarin měli byste vědět, že určité léky, přírodní doplňky stravy a jídla mohou ovlivnit hladinu warfarinu v krvi a můžou způsobit závažné komplikace.

Warfarin se používá především jako lék na ředění krve, aby se zabránilo tvorbě krevních sraženin. Má „úzké terapeutické rozpětí.“ To znamená, že jakákoliv změna v množství warfarinu v krvi může změnit způsob, jak na vás warfarin působí. Například, příliš mnoho warfarinu může způsobit nadměrné krvácení, zatímco příliš málo by mohlo ovlivnit schopnost léku zábránit tvorbě sraženin, a to by mohlo vést k vážným zdravotním dopadům, jako je srdeční infarkt nebo mrtvice.

O některých lécích (na předpis i bez), přírodních zdravotních produktech (například bylinné medicíny, vitamíny a doplňky) a dokonce i o některých potravinách, je známa nebo existuje podezření na interakci s warfarinem takovým způsobem, který mění hladinu léku v krvi. Z tohoto důvodu, lidé, kteří berou warfarin, musí být opatrní při zvažování užívání těchto dalších produktů.

Jak Warfarin působí?

Warfarin se řadí mezi perorální antikoagulancia. Působí jako antagonista vitamínu K, čímž prodlužuje dobu srážení krve. Vyskytuje se v různých baleních a s barevně odlišenými tabletami dle obsahu miligramů – růžový 5 mg, modrý 3 mg a béžový 1 mg. Nikdy ale nespoléhejte jen na barvu, ale vždy zkontrolujte informace na balení léku. Účinná látka je warfarinum natricum a v zahraničí se můžete často setkat i s názvem Coumadin.

Vstřebává se ze žaludku ihned, k plnému nástupu účinku však dochází asi 3-5 dní po zahájení užívání. Přibližně stejně dlouho působí po přerušení užívání. Během užívání se mohou vyskytnout např. nevolnost, zvracení, průjem, křeče v břiše, horečka. Může také dojít k většímu či menšímu krvácení či vzniku modřin.

Warfarin a jeho interakce

Mnoho léků  na předpis i volně prodejné léky má známou interakci s warfarinem. Jako příklady takových léčiv z různých tříd zahrnují, ale nejsou zcela omezeny na tyto:

  • antibiotika (azithromycin, erythromycin, tetracyklin)
  • acetylsalicylová kyselina, Acylpyrin – pokud vám toto naordinuje lékař, uvědomte ho, že užíváte warfarin. Existuje kombinovaná terapie warfarin Acylpyrin, ale v tomto případě lékař úměrně sníží dávku warfarinu. Zároveň jsou důležité častější kontroly INR. Vy sami nikdy Acylpyrin neužívejte a pokud budete mít naordinovaný Acylpyrin od lékaře, vždy hlašte, že užíváte již antikoagulant Warfarin. Bohužel se stává, že pacient dochází k více lékařům, kteří ordinují léky a někdy se nezajímají o to co již naordinoval jiný lékař. Takže jste to vy, kdo si musí pečlivě zjišťovat informace o lékových interakcích a upozorňovat na to lékaře.
  • paracetamol (acetaminophen) – Paralen – pozor: i paralen zvyšuje riziko vzniku krvácení, obzvláště při ordinaci 2 g a více denně. Stále je bezpečnější než Acylpyrin, ale je vhodné se omezit na nižší dávky a častěji kontrolovat hladinu INR.
  • nesteroidní protizánětlivé látky – celecoxib
  • antidepresiva (fluoxetin, paroxetin, sertralin)
  • antiulcerotika (proti žaludečním vředům) a antacida (cimetidin, omeprazol, ranitidin)
  • antilipidemika (fibráty, statiny, jako je lovastatin a simvastatin)
  • antifungální činidla (itrakonazol)

O lékových interakcích by vás měl informovat váš lékař či lékárník. Správnou hladinu Warfarinu ovlivňují i doplňky stravy, nemoc či určité potraviny. Více o potravinách, doplňcích stravy, kterým se vyhnout a jak by měla vypadat vaše dieta při warfarinu a wafarin a alkohol ZDE.

Užívám Warfarin, jak minimalizuji rizika?

  • Informujte vaše lékaře o všech lécích, doplňcích stravy, vitamínech a bylinách, které užíváte
  • Užívejte dávku warfarinu každý den ve stejnou dobu (tip: pokud zapomínáte, pořidte si dávkovač na léky nebo si každý den odškrtněte v kalendáři, že jste dávku užili)
  • Dbejte na pravidelné testy krevní srážlivosti INR
  • Poraďte se se svým lékařem vždy dříve, než začnete nějaké užívat nové léky a / nebo přírodní produkty apod., protože vaši dávku warfarinu může být nutné upravit
  • Pokud již užíváte léky a / nebo přírodní produkty zdraví spolu s warfarinem, neměňte rutinu, pokud jste o tom mluvili se svým lékařem
  • Zeptejte se svého lékaře na potraviny, které mohou změnit účinky warfarinu nebo mají přímý vliv na krevní srážlivost
  • Pokud jíte nebo pijete potraviny, které mohou změnit účinky warfarinu, dbejte na to, aby množství těchto potravin bylo přibližně stejné každý den – tzn. pokud jíte salát, jezte ho každý den stejné množství a ne třeba nic a pak najednou kilo
  • Vyhněte se sportům a aktivitám s vyšším rizikem zranění

Kdy vyhledat lékařskou pomoc?

Pokud se během užívání objeví následující příznaky, je nutné okamžitě kontaktovat lékaře:

  • Neobvyklý pocit slabosti či únavy (příznaky anemie)
  • Krvácení po úraze nepřestává ani 10 minut po ošetření
  • Kašel nebo zvracení krve (i vzhledu kávové sedliny)
  • Krvácení z nosu, dásní či uší
  • Moč nebo stolice má neobvyklou barvu
  • Bezdůvodné modřiny
  • Mimořádně těžká menstruace
  • Zhoršující se horečka nebo nemoc
  • Bolestivý pád nebo úder do hlavy
  • Neobvyklé bolesti nebo otoky
  • Potíže s dechem

Warfarin by se neměl používat v těhotenství, protože má negativní účinky na vývin plodu, viz. warfarinová embryopatie. V těhotenství se warfarin užívá jen ve vyjímečných situacích. Zda přínosy převáží nad riziky zváží váš lékař. Jinak se po dobu těhotenství místo warfarinu aplikují nízkomolekulární hepariny.

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 56 Průměrně: 3.1]

9 komentářů u „Warfarin“

  1. Dobrý den užívám warfarin denně 8 mg, epilan dierot, nyní jsem si koupila ATRITin, mohu to kombinovat s uvedenými léky?
    Děkuji

    Odpovědět
  2. Otázka:
    „Užívám Warfarin, jak minimalizuji rizika?“

    Odpověď:
    „Přejdu z jedu na krysy na skutečný lék. Bohužel v tomto zaostalém státě to není tak jednoduché. Existuje lék, který prakticky nemá vedlejší účinky a skutečně léčí, ale stojí víc peněz, takže pojišťovna ho neuzná za hodný nasazení a radši ničí zdraví jedem na krysy, který ale stojí pár korun. Že po dlouhodobém užívání nastupují různé potíže ztěžující až znemožňující normální fungování nikoho nezajímá. Že existuje lék, který pacienta vrátí do normálního života je taky asi nezajímá a doktorům je to jedno. Stane se problém a oni jen pokrčí rameny.“

    Odpovědět
    • Dobry den, existuji i alternativy Warfarinu. Warfarin urcite neni vhodny pro kazdeho. Warfarin se ale pouziva i treba v Kanade a USA. Je treba si uvedomit, ze zatim neexistuje uplne idealni lek, ktery by Warfarin nahradil. Jako jeho alternativa se pouziva napriklad Dabigatran, ale i ten ma nevyhody. Napr. v pripade velkeho krvaceni Dabigatran nema zadne antidodum, Warfarin ano. Proto jsou i dobre pouceni pacienti v zahranici, kteri zustavaji radsi u Warfarinu, prestoze maji volbu mezi Warfarinem a jeho alternativami. U Warfarinu je dulezita perfektni spoluprace pacienta, tudiz neni vhodny u pacientu, kteri nejsou schopni brat lek pravidelne, dodrzovat davkovani a chodit na pravidelne testy krevni srazlivosti INR. U pacientu, kteri i presto maji problemy s vyraznym kolisanim INR by bylo vhodne zkusit jeho alternativy. Bohuzel neexistuje bezproblemovy lek, vybira se mensi zlo. O dostupnych alternativach celosvetove + vysledky studii a srovnani vsech alternativ, zpracujeme brzy do noveho clanku. Pokud nechcete o clanek prijit, prihlaste se prosim k odberu zpravodaje nebo na nase socialni media.

      Odpovědět
    • Dobry den, veskere studie zatim ukazuji, ze warfarin nema vliv na dite v dobe kojeni. Ale je vhodne to prokonzultovat s Vasim lekarem.

      Odpovědět
  3. Dobrý den, koupila jsem Novopasit, mohu jej uzivat s Warfarinem? Vecer si beru prasek na spani Zolpidem. Děkuji.

    Odpovědět
  4. Dobrý den, chtěl jsem se zeptat jestli můžu na warfarin 5 když mně bolí záda si vzít normalní brufen, nebo panadol extra. děkuji

    Odpovědět

Napsat komentář